Rijeka, Croatia
Loading



 


Zdravko Matulja
Umro je Zdravko Matulja, jedan od najvećih, najkarizmatičnijih, najtrofejnijih, tehnički potkovanih hrvatskih motociklista. Rođen je u Voloskom (Opatija, Hrvatska) 13. lipnja 1957. Prva sportske iskušenja i radosti doživio je 1972. kada je osvojio Prvenstvo Zajednice općina Rijeka u spretnostnoj vožnji. Godine 1982., nakon iznimnih rezultata u Italiji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Engleskoj i Španjolskoj, postaje jedini hrvatski europski prvak u klasi do 50 ccm, ali ne kao član tvorničke momčadi, već kao privatnik. Od 1983. do 1990. je u tri različite klase, 50, 80 i 125 ccm, nastupao na 17 utrka svjetskog prvenstva, da bi najbolji rezultat sezone ostvario 1984. s 12. mjestom u klasi 80 ccm. Umro je 26. prosinca 2022. RIP veliki čovječe.


 


riječki dvoglavi orao

Ambigram Rijeka

Udruga 051 Rijeka

RiRock, glazbeni internetski magazin

Riječanin, pomorski vremeplov

 

Lenaz, Lionello Liberatus

Lenaz, Lionello LiberatusRođen: 17. kolovoz 1872.
Umro: 3. listopad 1939.

Roditelji: otac: Vincenzo Riccardo, majka: Alojzija rođ. Maroevich
Sestra: Giuseppina

Lionello Lenaz je bio riječki liječnik, pjesnik, političar, znanstvenik, autor medicinskih tekstova i praktičar koji je osobito unaprijedio hematologiju i skinuo veo tajne sa leukemije i prvi utvrdio da je njeno porjeklo neoplastično, a ne hyperplastično kako se vjerovalo do tada, liječnik u Gradskoj bolnici, prosektor i bakteriolog, neko vrijeme jedini u Rijeci i okolici. Dao je bitan doprinos i neurologiji studijama o cerebelarnom, ekstrapiramidalnom i vegetativnom sustavu i istraživanjem maloga mozga. Bio je primarijus Gradske bolnice (Ospedale civile) u Rijeci i slobodni docent na Sveučilištu u Padovi. Osnivač je i prvi voditelj riječkog Bakteriološkog odjela i prosekture. Kao prvi uveo je u neuroznanost pojam statičke inervacije kao funkcije učvršćivanja zglobova, posebice onih proksimalne lokacije okrajine koja završava voljnu kretnju.

Rođen je od oca Vincenza Riccarda, poduzetnika i trgovca i majke domaćice Alojzije rođ. Maroevich. Roditelji su bili dobrostojeći vlasnici nekoliko mlinova, nekoliko pekara i trgovina kruhom i kolačima, te nekoliko stambenih zgrada u ondašnjoj ulici via del Macello. Na krštenju mu je uz ime Lenaz dodano i krsno ime Liberatus. Imali su i jednu kćer, Giusepinu.

Osnovnu školu i gimnaziju završava u Rijeci.
Nakon smrti majke, sa 17 godina umire mu i otac, pa se o njemu nastavila brinuti starija sestra.
Zahvaljujući bogatoj ostavštini od procjenjenih 100.000 fiorina, on i njegova starija sestra imaju sigurnu financijsku podlogu za budućnost. Njegovoj sestri osigurana je bogata dota, a njemu dobra škola.
Tako si 1889. uspjeva platiti školovanje u medicinskoj školi u Beču koju 1895., u 23. godini života završava sa najvećim uspjehom i dobiva diplomu liječnika opće prakse.
Nakon školovanja 6 godina radi kao asistent u Poliklinici za nervne bolesti u Beču uz profesora Moritza Benedikta. U isto je vrijeme asistirao u laboratoriju za neuroanatomiju profesora Obersteinera i u kemijskom laboratoriju profesora Ludwiga. Bio je i asistent na klinici profesora Neussera, i na Istitutu za patološku anatomiju uz profesora Weichselbauma.

Bolnica svetog duha1901. vraća se u Rijeku i prihvaća mjesto upravitelja Bakteriološkog laboratorija gradske bolnice, a u isto vrijeme radi i kao konzultant za interne bolesti u gradskoj bolnici Svetog Duha (slika desno).

Samim krajem srpnja 1914., odmah nakon objave rata i opće mobilizacije, suveren je odredio da se u većim gradovima organiziraju dobrovoljne zdravstvene službe, odnosno ustanove i bolnice Crvenog križa da bi se osigurao dobrovoljni rad, humanitarna pomoć ranjenim vojnicima, zdravim vojnicima na bojišnici i njihovim obiteljima. 
U Rijeci su odmah nakon proglašene mobilizacije pozvane žene i muškarci, oslobođeni vojne obveze, koji su završili školu dobrovoljnih bolničara, a željeli su postati dio snaga Crvenog križa, da se jave u Gradsku ambulantu (Infermeria municipale) kod dr. Jelloushega. 

U rujnu 1915. na mjesto liječničkog zapovjednika bolnice Crvenog križa u iseljeničkom hotelu pozvan je dr. Lionello Lenaz. U bolnicu je mobiliziran i dr. Luigi Bacich (1881. – ?, stomatolog), a liječnici koji su uz svoju službu volontirali u bolnici bili su dr. Romualdo Descovich (1866. – 1921., u to vrijeme primarijus na dermatovenerološkom odjelu Gradske bolnice.), dr. Davide Friedman (1867. – 1941., liječnik Mađarskih državnih željeznica), spomenuti Jellousheg i dr. Arturo Schweitzer (1876. – 1941., vršitelj dužnosti liječnika u Pomorskoj oblasti za Ugarsko-hrvatsko primorje). Ravnatelj riječke bolnice dr. Ermanno Sichich bio je uključen u liječnički nadzor bolnice u Sanatoriju Giuseppe, a dr. Ivan Kiseljak (1853. – 1915., filantrop, internist, kotarski liječnik u Sušaku, privatni liječnik u Rijeci, osobni liječnik nadvojvode Josipa, predsjednik Društva hrvatskih apstinenata) vodio je malu pomoćnu bolnicu u Rafineriji.
Službeni naziv bolnice u Hotelu Emigranti i njezinim manjim lokalitetima glasio je Pomoćna bolnica i stacionar riječkog odbora Ugarskoga Crvenog križa (Fiumei magyar Vöröskereszt-egyleti kisegitő kórház és betegnyugvó állomás).

1919. Dr. Lenaz nasljeđuje primariusa Cattija i postaje primarius medicinskog odjela Gradske bolnice. 1924. postaje privatni docent (libero docente). Od 1927. do 1930. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Padovi drži predavanja iz hematologije, nefrologije i neuropatologije, područja za koja se posebno interesirao.

Od 1924. do 1933. godine talijanske vlasti premještaju bolnicu sa starog mjesta Bolnica svetog Duhana Belom Kamiku, preko puta današnjeg pomorskog fakulteta, u zgrade prijašnje austrougarske Vojno-pomorske akademije na Podpinjolu. Riječka nova bolnica zadržava staro ime ''Ospedale civile di Santo Spirito di Fiume'' (Civilna bolnica Svetog Duha Rijeka) i ima sedam odjela, rendgenološki kabinet, bakteriološki laboratorij, ljekarnu, prosekturu, tehnički i upravno-administrativni dio. Bolničke odjele vode ugledni primarijusi većinom Fijumani školovani na Medicinskim fakultetima u Budimpešti, Beču i Padovi. Interni odjel vodi dr. Lionello Lenaz, kirurški odjel u čijem se sastavu nalazi ginekološki odsjek i rodilište vodi dr. Ruggero Grossich, sin dr. Antonija Grossicha, Dermatovenerološki odjel dr. Giovanni Bossi, Oftalmološki odjel dr. Alberto Philippovich, Otorinolaringološki odjel dr. Arturo Maxer, Zarazni odjel dr. Leone Spetz-Quarnari i Psihijatrijski odjel od 1929. dr. Giovanni Dalma.

Dekretom od 13. ožujka 1930., a potvrđenim od suda 3. svibnja (registro n. 3 Interno, foglio n, 136), Ministero Dell 'Interno - Direzine Generale Della Sanita Publica (Ministarstvo unutrašnjih poslova - Direkcija narodnog zdravlja) Italije nominirala je članove "Consigli provinciali di sanità" ("Zdravstveni Savjetnici po Lionello Lenazprovincijama"). U "Provincia di FIUME" izabrani su sljedeći članovi: LENAZ prof. Lionello, medico-chirurgo (kirurg); GROSSICH dott. Ruggero, medico-chirurgo (kirurg); PERSICH dott. Otello, pediatra (kirurg); PALMA dott. Augusto, chimico (kemičar); ANCICH avv. Alessandro, giureconsulto (advokat); PRODAM dott. Arturo, farmacista (farmaceut); CELLA dott. Ramiro, veterinario (veterinar); CONIGLI ing. Carlo, ingegnere (inženjer); PERCICH avv. Noë, esperto materie amministrative (administrator); MARTINO dott. Bando, esperto scienze agrarie (agronom).

1930. talijanski l'Ufficio della Stampa Medica Italiana (ured za medicinsku literaturu) dodjeljuje mu zlatnu medalju za područje "Scienza ed Italianit'a".
Svojim stručnim i znanstvenim radovima stekao je izuzetan međunarodni ugled pa ga je Akademija Kraljevine Italije 1937. godine odlikovala naslovom "Gran Ufficiale".
U stručnom se pogledu također istakao u proučavanju problema žutice i bubrežnih bolesti.

Bio je suradnik u talijanskom literarnom klubu "Circolo letterario" koji je za zadatak imao širenje talijanske kulture u Rijeci. Klub je osnovan 1893., a osnivači su bili Andrea Bellen, Isidoro Garofolo, Antonio Grossich, Michele Maylender, Arturo Nascimbenie, Francesco Vio i Icilio Baccich (kasnije Bacci).

U političkom smislu bio je vezan uz talijanski autonomaški pokret. Kada su autonomaši 24. svibnja 1907. godine pobjedili na izborima protiv hrvatsko-mađarske opozicije, iredentisti ulaze u gradsku vladu. Među njima su: Lionello Lenaz, Icilio Baccich (kasnije izabran za vice-podestà), Egisto Rossi, Silvino Gigante, e Vittorio De Meichsner.

Lionello LenazJedan je od osnivača talijanske iredentističke organizacije mladih u Rijeci "La Giovine Fiume". Pisao je i članke i bio savjetnik u "La Giovine Fiume" (1907. – 1910.), glasilu istoimenog društva talijanske iredentističke omladine. Putem članaka koje je objavljivao tražio je podršku evropskih pisaca za pitanje talijana u Rijeci.
1918., tokom prvog svjetskog rata Lenaz se je svrstao uz talijansku stranu. Postaje član "Comitato direttivo del Consiglio Nazionale Italiano".
Također, tokom riječke avanture Gabrillea D'Anunzia u Rijeci (12. rujna 1918. – 31. prosinca 1920.) bio je Lionello Lenaz, Lezioni di ematologiačlan zbora rektora privremene danunzianske vlade. 30. listopada 1918. jedan je od potpisnika deklaracije o aneksiji Rijeke. Nakon što je D'Anunzio protjeran iz Rijeke, postaje član Fašističke stranke (Partito fascista).

Autor je mnogih medicinskih tekstova i znanstvenih radova iz raznih medicinskih specijalnosti (neurologija, fiziopatologija, infektologija i dr.), ukupno 32, a najpoznatiji mu je rad "Lezioni di ematologia" štampana u Milanu 1935. godine.

Groblje kozalaUmro je iznenada u svojoj vili u Lovranu kasno popodne 03. Listopada 1939. Upravo je završavao X. poglavlje svoje posljednje knjige "Lezioni di neuropatologia".

Pokopan je na groblju Kozala, polje G-28 (grob na slici ljevo, središnji od tri kamene stele antičkih uzora označena je podacima o liječniku Lionellu Lenzu).

 

 

 

KARIJERA:

 

DJELA:

 

 

 

Kreirao: SEAS

Izvori:

 

- Riječka groblja - Imenik riječkih posljednjih počivališta
- Riječka povijest općenito

- Povijest Rijeke od Prapovijesti do 1400
- Povijest Rijeke od 1500 do 1600
- Povijest Rijeke od 1625 do 1650
- Povijest Rijeke od 1675 do 1700
- Povijest Rijeke od 1725 do 1750
- Povijest Rijeke od 1775 do 1800
- Povijest Rijeke od 1825 do 1850
- Povijest Rijeke od 1875 do 1900
- Povijest Rijeke od 1925 do 1950
- Povijest Rijeke od 1975 do 2000
- Povijest Rijeke od 2015 do Danas
- Rijeka, razni događaji i ostalo
- O Rijeci na engleskom jeziku

- Riječke Biografije
- Riječka vlast kroz stoljeća
- Povijest Rijeke od 1400 do 1500
- Povijest Rijeke od 1600 do 1625
- Povijest Rijeke od 1650 do 1675
- Povijest Rijeke od 1700 do 1725
- Povijest Rijeke od 1750 do 1775
- Povijest Rijeke od 1800 do 1825
- Povijest Rijeke od 1850 do 1875
- Povijest Rijeke od 1900 do 1925
- Povijest Rijeke od 1950 do 1975
- Povijest Rijeke od 2000 do 2015

- History of Racing, Preluk - Rijeka
- Riječki grbovi i zastave (heraldika)

 

Na vrh stranice